19 września na oświęcimskim Rynku Starego Miasta odbył się X Piknik Organizacji Pozarządowych. W tym jubileuszowym spotkaniu wzięło udział wiele stowarzyszeń, fundacji i klubów z całego Powiatu Oświęcimskiego. Fundacja Kukuryku również brała czynny udział w tym wydarzeniu.

Całość poprzedziła uroczysta parada wokół Rynku, w której to zaprezentowały się wszystkie zgłoszone organizacje. Po uroczystym otwarciu i powitaniu gości przez organizatorów nadszedł czas na jubileuszową niespodziankę. Był nią ogromny tort, który osłodził ten pochmurny dzień wszystkim uczestnikom pikniku.

Mimo nie najlepszej pogody stoisko Fundacji Kukuryku cieszyło się dużym zainteresowaniem. Naszym głównym celem było przybliżenie lokalnej społeczności naszych działań, których zadaniem jest integracja i aktywizacja społeczna osób niepełnosprawnych oraz organizowanie i promocja wolontariatu.
Podczas pikniku przeprowadzona została także zbiórka pieniężna na Warsztaty Artystyczne, dzięki której udało nam się zebrać środki na kolejne integracyjne spotkania.

Wśród bogatej oferty naszego stoiska znalazły się także: wystawa prac ręcznych pani Renaty Saferny oraz prezentacja serwisu internetowego grafitowo.pl, którego twórcami są artyści graficy z całej Polski a dochód ze sprzedaży wszystkich oferowanych tam produktów przeznaczany jest na aktywizację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnością.
Dużą popularnością cieszyła się również fundacyjna fotobudka. Tam każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie ze śmiesznymi gadżetami.

Na naszym stoisku nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Tym razem przygotowaliśmy wielkie puzzle. Ta integracyjna układanka miała za zadanie przybliżyć dzieciom i ich rodzicom temat niepełnosprawności. Obraz układanki przedstawiał wspólna zabawę dzieci zdrowych i poruszających się o kulach czy za pomocą wózków inwalidzkich. Dzieci oprócz dobrej zabawy miały okazję do zadawania pytań związanych z tematem niepełnosprawności a nasi wolontariusze chętnie na nie odpowiadali. Na koniec zabawy były wręczane lubiane przez wszystkich baloniki – zwierzątka.

Piknik Organizacji Pozarządowych to świetna okazja do integracyjnych spotkań, wymiany doświadczeń między organizacjami oraz zaprezentowania przez nie swych działalności. Wszystkim bardzo dziękujemy za miłe spotkanie, wspólną zabawę i do zobaczenia w Oświęcimiu za rok.

 

Autor: Magdalena Janosz