15 kwietnia o godz. 17.00 wernisaż w galerii Kęckiego Domu Kultury zainicjował otwarcie wystawy malarskiej pani Grażyny Lomosik – Gemzy. Organizatorem wystawy jest Fundacja Kukuryku i Dom Kultury w Kętach. Podczas wystawy, która potrwa do 5 maja 2016 r. zaprezentowano 51 prac malarki o tematyce zarówno pejzażowej jak i urbanistycznej.
Autorka wystawy; malarka, osoba niepełnosprawna a zarazem oddana wolontariuszka fundacji zaczęła swoją przygodę z malarstwem po ciężkiej chorobie. Dziś malarstwo jest jej pasją i sposobem na życie.

Malarka w swojej twórczości miesza style i kompozycje czego wyrazem jest różnorodność jej prac. Z taką samą radością sięga po farby olejne, pastele co transparentną akwarelkę. Jak sama podkreśla w malarstwie odnalazła samą siebie: niebanalna, trochę chaotyczna, zawsze zamyślona, uczuciowa. Pani Grażyna nadal jest aktywna zawodowo. Swój czas dzieli pomiędzy sesje terapeutyczne dla dzieci i malarstwo.

To kolejna wystawa malarska Pani Grażyny, natomiast po raz pierwszy jej obrazy mogą podziwiać mieszkańcy Kęt. Zwiedzający, którym przypadną do gustu jej dzieła mogą stać się ich właścicielami. Artystka wyraziła zgodę na sprzedaż wystawionych obrazów.

Grażyna Lomosik-Gemza ur. 1955 r. w Jastrzębiu – Zdroju. Studiowała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach pedagogikę resocjalizacyjną a następnie logopedię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie. Tam zakochała się w pracy z dziećmi, którą wykonuje do dziś.
W sesjach logopedycznych pomagają jej zdolności muzyczne i wrodzony talent do rysunku. Opracowała swoją metodę logopedyczną, wzbogacając ćwiczenia mowy o własnoręczne wykonane ilustracje.

Siedem lat temu, po ciężkiej chorobie chwyciła za pędzel. Od tamtej pory swój warsztat ćwiczy pod okiem profesorów z Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Fascynują ją impresjoniści, postimpresjoniści a wśród nich Claude Monet, Auguste Renoir, Edgar Degas, Egon Schiele. W swoich pracach dąży do oddania chwilowego wrażenia powstałego w zetknięciu z rzeczywistością, której ulotność pragnie zatrzymać na płótnie. W malarstwie jak sama podkreśla odnalazła siebie. Nie myśli już o dniu powszednim, chorobie – czerpie siłę ze sztuki.

Pani Grażyna współpracuje społecznie z Fundacją Kukuryku, biorąc czynny udział w wielu akcjach prowadzonych na rzecz osób z niepełnosprawnością. Tym razem zaprasza na wystawę swoich prac do galerii w Domu Kultury w Kętach.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Zdjęcia wykonał wolontariusz fundacji Bartłomiej Wójcik