„Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.
Flora Edwards

Jeśli nie chcesz przeżyć życia tak po prostu, chcesz poczuć się komuś potrzebny, a jako wynagrodzenie wystarczy ci czyjś uśmiech i (nie)zwykłe „dziękuję”, to wolontariat jest właśnie dla ciebie. Każdego dnia czeka ktoś, dla kogo możesz zostać bohaterem, autorytetem, opiekunem lub … przyjacielem. Wystarczy, że poświęcisz temu trochę swojego czasu.

W ostatnich latach wolontariat to modny sposób spędzenia wolnego czasu, promowany przez media i szkoły. To bardzo wartościowa część procesu wychowani i edukacji, szczególnie praktykowana wśród młodych ludzi. Ale tak naprawdę wolontariat jest dla każdego, kto chce nieść radość i uśmiech innym. Każdego, kto czuje się dobrze w danej dziedzinie i chce się podzielić swoimi umiejętnościami i wiedzą.

Wolontariat daje możliwość pracy w różnych miejscach. Twoja pomoc jest potrzebna w szpitalach, świetlicach środowiskowych, różnego rodzaju fundacjach, muzeach, schroniskach. Takie miejsca można by wymieniać w nieskończoność, gdyż zawsze i wszędzie znajdzie się ktoś, kto potrzebuje twojej pomocnej dłoni, uśmiechu, zdolności. Będąc wolontariuszem nie tylko możesz robić zakupy osobom starszym, opiekować się zwierzętami, pomagać dzieciom w nauce czy chorym w życiu codziennym. Możesz, przygotowując się do przyszłego zawodu, udzielać porad prawnych, pisać artykuły, organizować wystawy, przygotowywać tłumaczenia. Wolontariusze nie mogą jedynie wspierać działalności gospodarczej nastawionej na zysk.

Zostając wolontariuszem zgadzasz się wypełniać wszystkie zadania związane z powierzoną ci rolą. Powinieneś być gotowy na pracę zespołową i naukę nowych rzeczy. Pamiętaj, żebyś był osobą, na której można polegać, więc nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić: zastanów się, w jakiej dziedzinie czujesz się najlepiej, czego chcesz się nauczyć i ile czasu możesz temu poświecić. Co dostaje wolontariusz w zamian? Empatii nie da się wynagrodzić materialnie, więc wolontariat nie łączy się z zarobkami, lecz z czymś więcej. Będąc wolontariuszem poczujesz się ważny i doceniony. Będziesz miał możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, wzbogacisz swoje kontakty i otrzymasz zaświadczenia, które zawsze są mile widziane w CV. A gdy robisz coś z zapałem, przyjemnością i zaangażowaniem jesteś na najlepszej drodze do osiągnięcia osobistej satysfakcji, która sprawi, że twoje życie będzie inne, wyjątkowe.

W potocznym rozumieniu „wolontariat postrzegamy, jako altruistyczne działanie wypływające z potrzeby serca”. Jeśli chcesz otworzyć je dla innych właśnie teraz jest najlepsza ku temu okazja. Fundacja Kukuryku szuka wolontariuszy do współpracy. Zgłoś się do nas i zmień na lepsze życie swoje i innych.

Praca wolontariusza jest czasami ciężka i wymagająca, ale później patrząc z perspektywy czasu zauważysz, że w tym zabieganym świecie, gdzie większość troszczy się wyłącznie o swoje potrzeby, ty zrobiłeś coś dobrego: podzieliłeś się częścią siebie z innymi. Dałeś im to, co obecnie jest najważniejsze – chwilę uwagi. Nie bądź obojętny na potrzeby innych! Pomagaj i poczuj się szczęśliwy. Czekamy właśnie na Ciebie