DSC01471

„Budzimy empatię”- pod takim hasłem odbyło się Rodzinne Graffiti Jam, którego organizatorem była Fundacja Kukuryku. Impreza miała miejsce 27 czerwca na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Celem wydarzenia jest rozwój empatii, więzi społecznych wśród lokalnej społeczności, działanie na rzecz osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem wolontariatu rodzinnego.

Całe zamieszanie zaczęło się już tydzień wcześniej – akcją plakatowania i promocji wydarzenia wśród lokalnych mieszkańców. Nasi wolontariusze dali z siebie wszystko, codziennie do późnych godzin wieczornych rozdawali ulotki, rozklejali plakaty zachęcając napotkane osoby do udziału w tej wyjątkowej imprezie, co dało efekt, ale o tym już za chwilę.

Przeddzień Graffiti spędziliśmy wspólnie z ochotnikami na przygotowywaniu stanowisk do malowania. W ruch poszły piły, wkrętarki oraz inne narzędzia niezbędne do tej pracy. Ekipa montażowa wykazała się nie lada profesjonalizmem (w końcu to absolwenci technikum budowlanego) i praktycznie bez słów w oparciu o projekt przygotowała stabilne konstrukcje, które na drugi dzień miały zostać pokryte malowidłami. Już tylko godziny dzieliły nas od rozpoczęcia wydarzenia, a gdy rozchodziliśmy się do domów w głowach mieliśmy jedną myśl – czy dopisze ładna pogoda?

Wreszcie nastał długo oczekiwany dzień – sobota. Niektórzy z nas już o świcie rozpoczęli kolejne prace, kosząc trawę wzdłuż ogrodzenia gdzie miała powstać wystawa graffiti, rozkładając namioty, układając stanowiska promocyjne, gastronomiczne, konkursowe, fotograficzne itp. Wraz ze zbliżającą się godziną rozpoczęcia malowania pojawiali się pierwsi grafficiarze.
Po oficjalnym powitaniu przybyłych uczestników i gości, w tym Pana Posła Ryszarda Zawadzkiego, Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego P. Mieczysława Kiecę, oraz wicedyrektora Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. Czesława Rychlika, artyści ochoczo przystąpili do tworzenia swoich graffiti. W tym czasie dzieci mogły brać udział w licznych konkursach lub zrobić sobie zdjęcie ze śmiesznymi gadżetami. Dla starszych dzieci zorganizowane zostały warsztaty graffiti. Prowadzący szkolenie zaznajamiał zainteresowanych z technikami malowania graffiti, doborem kolorów, sposobem wykonywania szablonów malarskich. Następnie każdy z uczestników szkolenia mógł spróbować swoich sił z czego powstało niepowtarzalne, wspólne graffiti. Dodatkową atrakcja, na którą wszyscy niecierpliwie czekali był występ zespołu Dżepetto Squad w hip-hop’owych rytmach.

Z biegiem czasu prace uczestników biorących udział w malowaniu nabierały wyrazu i wyłaniał się ich przekaz – „Budzimy empatię”. Z godziny na godzinę emocje rosły lecz nie było tego poznać po dzieciach, które roześmiane beztrosko biegały puszczając latawce podarowane przez sponsora Fundację PZU i Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu Wolontariat Rodzinny Lokalnie, dzięki któremu mogliśmy zorganizować nasz event. Licznie przybyli goście, wolontariusze i uczestnicy projektu w czasie przerw mogli skorzystać z poczęstunku na naszym stoisku gastronomicznym. O zaopatrzenie w przekąski i napoje zadbały lokalne firmy oraz rodziny wolontariuszy.

Zgodnie z planem o godzinie 18 wszystkie graffiti zostały ukończone a nasi dzielni wolontariusze rozpoczęli przenoszenie wykonanych prac na miejsce wystawy, czyli wzdłuż parkanu ZST, na ulicę Pszowską. Dzieła naszych graficiarzy będzie można podziwiać do 27 sierpnia 2015 roku.

Interakcyjną częścią Rodzinnego Graffiti Jam – „Budzimy empatię” jest konkurs.
Powstałe prace biorą udział w głosowaniu na najlepszą realizacje graffiti. Głosować można na naszym profilu Facebook’u za pomocą przycisku „Lubię to”(1 Lubię to = 1 głos).
Głosowanie potrwa od 1 do 31 lipca. Zachęcamy do głosowania, trzy najlepsze prace z największą ilością polubień otrzymają nagrody.

 

Szczególne podziękowania składamy dla rodzin wolontariuszy uczestniczących w realizacji projektu.

Organizator

logo

Patronat honorowy
Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego
Mieczysław Kieca

ph-w

Partnerzy lokalni
powiat-wodzislawski
zst-wodzislaw-slaski

grafitowo-pl

 

Projekt realizowany w ramach Programu Fundacji PZU realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce

wolontariat-rodzinny

fundacja-pzu

arfp

Patronat medialny
logo_podstawowe[220x97]

naszwodzislaw

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: