W ubiegłą niedzielę 12 czerwca 2016 roku w Kętach odbyła się wyjątkowa impreza integracyjna pod hasłem „Poznaj swojego sąsiada”.Była to już druga edycja tego wydarzenia, która połączona została z VIII Piknikiem Rodzinnym Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1 z tej miejscowości. Zorganizowana została przez Gminę Kęty, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kętach, Radę Rodziców Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 1 w Kętach oraz Gminną Radę Działalności Pożytku Publicznego w Kętach. Jej celem było przybliżenie działalności organizacji pozarządowych, działających na terenie gminy oraz stworzenie okazji do nawiązania nowych znajomości pomiędzy mieszkańcami.

Fundacja Kukuryku również brała udział w tym spotkaniu. Podczas pikniku odbył się konkurs na najciekawsze stoisko, w którym można było otrzymać nagrody pieniężne. Było o co walczyć, gdyż organizatorzy przygotowali kolejno za I, II i III miejsce – 700 zł, 500 zł i 300 zł do przeznaczenia na działalność prezentowanej organizacji.

Każdy wolontariusz z wielkim zaangażowaniem pracował na to, aby ten dzień był wyjątkowy nie tylko dla członków fundacji, ale, przede wszystkim, dla odwiedzających to miejsce osób. Były wśród nich rodziny z dziećmi, młodzież i osoby starsze. Każdy w tym dniu mógł znaleźć zajęcie dla siebie. O godzinie 10:00 rozpoczął się bieg profilaktyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uzależnia mnie tylko sport”. Podczas jego trwania ochotniczki z naszej fundacji w towarzystwie dużego misia rozdawały słodkości najmłodszym. Z kolei o godzinie 12:00 odbył się bieg uliczny „Kęcka Piątka”, w którym mogli brać udział także dorośli. Oprócz sportu, na odwiedzających piknik czekały liczne atrakcje: pokazy m.in. ratownictwa medycznego, stragany gastronomiczne, występy artystyczne . Wolontariuszka fundacji Magdalena Goc zaprezentowała swoje umiejętności wokalne.

Przygotowanie stoiska do konkursu trwało już od wczesnego ranka. Nasze miejsce podzielone było na kilka części. W jednej mieścił się punkt informacyjny obsługiwany przez wolontariuszy, gdzie można było się zapoznać z szerokim zakresem działalności Fundacji Kukuryku oraz uzyskać potrzebne informacje a w centralnym punkcie przed stoiskiem stworzyliśmy ogromną mozaikę z plastikowych nakrętek, przedstawiającą uśmiechniętą buzię. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że nie tylko poprzez ofiarowanie pieniędzy można pomagać innym. Wystarczy odrobina chęci, a każdy z nas może stać się bohaterem dla kogoś potrzebującego. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem, gdyż każdy, kto przyniósł nakrętki, mógł uczestniczyć w tworzeniu tej niesamowitej atmosfery, która towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Mozaika symbolizowała wspólnotę wszystkich ludzi, świata bez barier i uprzedzeń. Podczas całej imprezy informowaliśmy o tym, że akcja ta nadal trwa i nakrętki można oddawać również w siedzibie fundacji przy ul. Świętokrzyskiej 54 w Kętach. Niedaleko mozaiki umieściliśmy wystawę rękodzieła. Piękne hafty i robótki ręczne wykonane zostały na integracyjnych warsztatach, które nasza fundacja organizuje w ramach działania na rzecz osób niepełnosprawnych i tych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Na spotkania te może przyjść każdy, kto interesuje się szyciem lub chce miło i aktywnie spędzić czas oraz poznać nowych, wyjątkowych ludzi. W niedalekiej przyszłości planujemy stworzyć oryginalne miejsce do tych spotkań, więc bądźcie czujni i śledźcie nasze działania.

Podczas imprezy przeprowadziliśmy zbiórkę, z której dochód zostanie przeznaczony na hipoterapię i arteterapię dzieci niepełnosprawnych. Jest to bardzo efektowna forma pracy, gdyż powiązana jest z innymi metodami rehabilitacyjnymi i terapeutycznymi. Oddziałuje jednocześnie na sprawność ruchową, sensoryczną, psychiczną. Ponadto, kontakty społeczne pobudzają u dzieci działania motywacyjne, w wyniku czego angażują się w leczenie, a to wpływa pozytywnie na ich zdrowie.

Cała nasza praca została doceniona, z czego jesteśmy niezmiernie dumni. Jury oceniło nasze starania, i zdobyliśmy II miejsce w konkursie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, a nagroda ta zostanie przeznaczona na realizację celów statutowych fundacji.
Pragniemy podziękować organizatorom tego przedsięwzięcia za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Słowa uznania należą się także wszystkim wolontariuszom, którzy swój wolny dzień postanowili spędzić na wspieraniu działalności fundacji nie tylko poprzez pracę, ale przede wszystkim, przez włożone w nią serce.

Do zobaczenia na kolejnym pikniku!
Relację przygotowała wolontariuszka fundacji Roksana Adamek