Krótsze kończyny, migdałowaty kształt oczu, płaski profil twarzy. To kilka charakterystycznych cech osób z zespołem Downa. Jednak wygląd zewnętrzny nie świadczy o tym, że są one upośledzone we wszystkich sferach życia. Nie są nieszczęśliwe czy obrażone na los. Mogą cieszyć się każdym dniem, jeśli tylko my im w tym pomożemy.

Organizacja Down Syndrome International dokładnie dziesięć lat temu ogłosiła pierwszy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, który nieprzypadkowo obchodzony jest na całym świecie 21 marca. Wada ta bowiem polega na występowaniu w 21. parze trzech, zamiast dwóch chromosomów. Zatem dzień ten patronuje nie tylko niesamowitej naturze budzącej się do życia, ale i niesamowitym ludziom.

W tym roku, jubileuszowo, będzie obchodzony pod hasłem: „Moje możliwości, moje wybory – cieszę się pełnymi i równymi prawami oraz rolą w rodzinie”. Osoby z zespołem Downa często są opuszczone, dyskryminowane, nierówno traktowane w systemie szkolnictwa czy pracy. Mają ograniczone możliwości udziału w życiu publicznym. Jednak są to ludzie, którzy jak wszyscy chcą głosować, zakładać rodziny. Należy im zapewnić godne życie, z poszanowaniem podstawowych praw człowieka, włączyć ich do społeczności, aby mogli wyrażać własne poglądy oraz podejmować własne decyzje.

Uważa się, że osoby z zespołem Downa są niesamodzielne, nieszczęśliwe. Jednak mają, jak my wszyscy, swoje marzenia i potrzeby. I to, że są one trochę inne od naszych, nie oznacza, że nie są równie ważne. Należy pamiętać, że ludzie z zespołem Downa do osiągania kolejnych stopni rozwoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego, wymagają naszej troski, zaangażowania, uwagi. Ich marzenia będą mogły stać się wtedy rzeczywistością, a nam da to ogromną satysfakcję.

Wspierając osoby z zespołem Downa możemy założyć dwie różne skarpetki, symbolizujące to zaburzenie, i wrzucić zdjęcie lub filmik do sieci. To nie żart, tylko nowa akcja wzorująca się na Ice Bucket Challenge, do której przyłączył się już choćby Jerzy Buzek, Bogdan Wenta, Danuta Hübner i tysiące osób na całym świecie. Przedsięwzięcie to, możemy śledzić na różnych portalach społecznościowych pod hashtagiem #socksbattle4DS.

Zespół Downa to ruletka, którą kręci los. Jednak osoby z tą wadą mają ogromny potencjał. Chcą żyć normalnie. Nie odwracajmy się od nich, bądźmy z nimi nie tylko 21 marca, ale i każdego dnia. Towarzysząc im zyskamy również coś dla siebie: nauczymy się patrzeć na świat z ich innej, lecz może ciekawszej perspektywy.

Dla Fundacji Kukuryku Magdalena Janosz