W Fundacji Kukuryku rozpoczął się kolejny cykl zajęć w ramach programu „Pomocny Pies”. Program ten ma za zadanie rehabilitację i aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych.

Pierwszą uczestniczką zajęć dogoterapii w 2018 r. jest Madzia, która choruje na zespół Downa. Choroba powoduje, że Madzia ma problemy z poprawnym czytaniem i wymową. Zajęcia dogoterapii pozwalają jej na ćwiczenia z tego zakresu.

Madzia lubi głośne czytanie w obecności psa, który nie ocenia, nie wyśmiewa i ma ogromne pokłady cierpliwości. Piesek terapeutyczny o pięknym imieniu – Rosa,  z uwagą słucha każdego, wypowiadanego przez Madzię słowa. Po czytance, przychodzi kolej na ćwiczenia ładnego pisania a kiedy pisaki spadają na podłogę pomocny piesek chętnie je podaje. Madzia opowiada pieskowi co widzi na ilustracjach przełamując nieśmiałość i przy okazji wzbogacając słownictwo.

Zajęcia sprawiają obydwu wiele radości. Po każdym dobrze wykonanym ćwiczeniu Rosa przytula się do Madzi a ta odwdzięcza się jej głaskaniem i pieszczotliwymi słowami. Na koniec zajęć Madzia otrzymuje od swojej „terapeutki” niespodziankę” – koszyczek słodyczy, który wręcza jej osobiście. Madzia bardzo lubi te zajęcia i z niecierpliwością czeka na kolejne.

 

Fotorelacja:

fot. Martyna Smolarek