Kolejna uczestniczka zajęć  dogoterapii w ramach programu „Pomocny Pies”. Program ten ma za zadanie rehabilitację i aktywizację społeczną osób niepełnosprawnych. Tym razem na zajęcia dogoterapii do naszej fundacji przyszła Agnieszka,  która choruje na dziecięce porażenie mózgowe.

Agnieszka ma problemy z samodzielnością, dlatego pod bacznym okiem terapeuty i pieska – Rosy  ćwiczy samodzielne wykonywanie rożnych czynności.

Razem zawsze raźniej. Agnieszka nie marudzi gdy musi kilkakrotnie powtarzać nakładanie kapci i zawiązywanie sznurowadeł.  Po każdym ćwiczeniu jest przytulanie. Bardzo lubi przytulać się do pieska, potem dokładnie czesze go szczotką, zakłada obrożę, podaje mu smakołyki. Kiedy Aga ćwiczy rozróżnianie kolorów, kształtów, faktur piesek przytula się do stóp dziewczyny i zasypia. Jak widać obydwie czuja się dobrze i bezpiecznie w swoim towarzystwie.

Na koniec zajęć Agnieszka samodzielnie karmi ptaszki.  Sypie ziarenka dla wróbelków i wkłada słoninkę dla sikorek.  Czekanie na ptaki to dobra nauka cierpliwości ale z pieskiem nawet czekanie nie jest nudne. Po zajęciach pora na herbatkę i ciasteczka. Agnieszka samodzielnie przygotowuje kubeczki, sypie herbatę, nalewa wodę do dzbanka a smakołyki dla Rosy wkłada do miseczki. To był wspaniały dzień i Agnieszce trudno rozstać się z pieskiem ale już niedługo kolejne zajęcia.

 

Fotorelacja:

fot. Martyna Smolarek