Arteterapia to forma terapii stosowana z powodzeniem wśród wielu psychologów, pedagogów i terapeutów. Warsztaty arteterapii pomagają w procesie pokonywania lęków, pozbywaniu się zahamowań, pobudzają wiarę w własne możliwości, uwalniają twórczą inwencję. Kształtując wrażliwość i zdolność wyrażania uczuć wspomagają rehabilitację społeczną uczestników sesji terapeutycznej. W arteterapii ogromną wartością jest jej aspekt osobotwórczy. Poprzez działania z wykorzystaniem sztuki tworzy się obraz samego siebie, lepszego doskonalszego, uwolnionego od lęków. To z kolei pobudza ich zdolność prawidłowej percepcji świata. Powstanie prac podczas sesji terapeutycznej to dopiero początek; kolejno następuje ich głęboka analiza a możliwość spojrzenia na siebie samego z innej perspektywy jest początkiem procesu zmian. Terapia sztuką jest dobra dla osób po ciężkich doznaniach psychicznych, urazach fizycznych, dla osób starszych, zrezygnowanych życiem, depresyjnych, wykluczonych społecznie. Zazwyczaj w pierwszym etapie emocje pogłębiają się, sięgając wspomnień co bywa męczące ale wyrażenie ich z pomocą artysty przynosi ulgę i ukojenie.

Warsztaty arteterapii w PŚDS w Kętach

Jesień 2015 dla Fundacji Kukuryku rozpoczęła się pod znakiem arteterapii. W ramach programu przeprowadziliśmy dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i pod Patronatem Gminy Kęty warsztaty z bodypaintingu.
W projekcie wzięło udział 12 uczestników, podopiecznych PŚDS. Każdy z nich miał możliwości zapoznania się z technikami malowania ciała oraz z pomocą artysty mógł założyć ten niecodzienny „kostium” jakim jest obraz bodypaintig. Projekt zakładał dwa etapy: sesje terapeutyczną – tworzenie obrazów a drugi wykonanie zdjęć i wykorzystanie ich przy projektowaniu niezwykłego kalendarza. Zajęcia bodypainting były próbą uzewnętrznienia cech osobowych uczestników i zobrazowanie ich w następujących po sobie porach roku. Nasz artysta a był nim Marian Forga pomagał osobom biorącym udział w sesji malować ich uczucia i dzielić się nimi z innymi. Pokazywał w jaki sposób sztuka może stać się narzędziem uzdrawiania. Uwieńczeniem pracy było powstanie kalendarza, którego każdą kartkę miesiąca zdobi efekt wielogodzinnej pracy artysty z modelem.

To niecodzienny sposób przedstawienia niepełnosprawności. Chcieliśmy przez to ukazać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne pomimo swoich ograniczeń mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu sztuki. Stając się w tym przypadku płótnem dla artysty, współtworzą obrazy. Pejzaże pełne emocji, pozbawione skrępowania, źródła wiedzy o samym sobie.
Realizując nasze warsztaty nie pomyliliśmy się co do celowości zamierzeń czy ilości odbiorców projektu. Takie osoby są wśród nas i chcą brać udział w tego typu wydarzeniach. Ważnym jest również to, że zaprezentowanie kalendarza dało możliwości do rozmów o problemach i potrzebach osób z niepełnosprawnością, dlatego podjęliśmy decyzję o kontynuacji warsztatów arteterapii w roku 2016” – mówi koordynator projektu Beata Bohn.

Bodypainting to coś więcej niż sztuka

„W bodypaintingu za każdym razem proces malowania różni się od siebie jak różni są ludzie i ich problemy, choroby, lęki”.

Warsztaty bodypainting jako arteterapia w Fundacji Kukuryku.

Nasz artysta plastyk Marian Folga ( www.facebook.com/marian.folga.bodypainting ), (www.marianfolga.com) jest charakteryzatorem, bodypainterem, fotografem, reżyserem i założycielem teatru tańca „Dyemotion”. Ukończył Uniwersytet Śląski w Cieszynie a także AWF w Katowicach na kierunku Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej.
Swoją przygodę z bodypaintingiem rozpoczął w 2010 roku i kontynuuje ją wraz z żoną. Dotychczas pracował z osobami niepełnosprawnymi w ramach projektów teatralnych i przy różnego rodzaju pokazach.
Jak sam podkreśla warsztaty bodypainting w Kętach były dla niego bardzo cennym doświadczeniem:

„ Współpraca z takimi osobami daje mi odwagę i siłę do życia a niepełnosprawność nie jest skazaniem na samotność. Jeśli przez moją sztukę mogłem pomóc w rehabilitacji społecznej uczestników programu, nie zawahałem się podjąć tego zadania.
O efektach świadczą wypowiedzi moich modeli oraz ten piękny kalendarz. Cieszę się i dziękuję, że mogłem prowadzić te warsztaty.”

Fundacja Kukuryku dziękuje wszystkim za udział w zajęciach arteterapii. Panu Marianowi Foldze, podopiecznym PŚDS w Kętach. Szczególe podziękowania dla pani dyrektor Renacie Englart Janosz za udostępnienie pomieszczeń i personelowi za cierpliwość i pomoc.
Dla Fundacji Kukuryku to nie koniec przygody z bodypaintiniem. W roku 2016 planujemy kontynuację arteterapii, kolejne warsztaty, sesje i spotkania ze sztuką.

Osoby zainteresowane kalendarzem prosimy o kontakt pod numerem telefonu 790 400 313, lub e-mailem: fundacja@kukuryku.org.pl