Jesteś kreatywny, lubisz graffiti, a może zwyczajnie chcesz spędzić dzień na dobrej zabawie w gronie znajomych? Fundacja Kukuryku stworzyła coś specjalnie dla Ciebie –  Rodzinne Graffiti Jam pod hasłem „Budzimy empatię”. Projekt realizowany w ramach Programu Fundacji PZU, we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce, ma na celu zacieśnienie więzi społecznych wśród mieszkańców, zwrócenie uwagi na potrzeby niepełnosprawnych oraz … rozbudzenie w nas empatii.

Osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim na tle graffiti.

Sztandarowe hasło fundacji brzmi „Budzimy empatię” i pod takim też hasłem odbędzie się 27 czerwca organizowany przez Fundację Kukuryku graffiti jam. Czym dla Ciebie jest empatia?

Paul Wodecki (członek zarządu Fundacji Kukuryku): Empatia jest umiejętnością do całkowitego „wcielenia” się w skórę drugiej osoby. Tylko w ten sposób można zrozumieć problemy i trudy życia codziennego kogoś w ciężkiej sytuacji życiowej. To dzięki niej tworzą się najsilniejsze i najtrwalsze relacje między ludźmi.

Skąd zatem pomysł żeby akurat w taki sposób, przez graffiti, obudzić tę empatię w innych?

Paul Wodecki: Graffiti to sztuka, w której można wyzwolić całą swoją kreatywność. Tematem tworzonych podczas eventu prac będzie pomoc, integracja, a wszystko to w kontekście niepełnosprawności. Przedstawienie, tych trudnych tematów, właśnie za pomocą graffiti, może być bardzo ciekawe oraz inspirujące. Nie często widać taką tematykę wśród tej „ulicznej sztuki”, więc taka odmiana będzie się mocno wyróżniała oraz zwracała na siebie uwagę ludzi, a oto przecież nam chodzi.

Jako członek fundacji, która za cel postawiła sobie budzenie empatii w innych, uważasz, że w dzisiejszych czasach naprawdę jej nam brakuje?

Paul Wodecki: W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej gonią za pieniądzem. Żyją w szybkim tempie, nie mając coraz częściej czasu na to, aby się spotkać, porozmawiać. Jak już się spotkają, to patrzą nerwowo na zegarek. Szukają błędów i wad w innych, nie zauważając ich w sobie. Ludziom poprzestawiały się priorytety i teraz jest czas, by postarać się to zmienić. Dlatego Fundacja Kukuryku i dlatego taki jej cel.

Zatem powiedz proszę coś o samym konkursie: kto może wziąć w nim udział, jakie są przewidziane nagrody?

Paul Wodecki: Podczas naszego wydarzenia uczestnicy stworzą 12 prac, które później zostaną wyeksponowane wzdłuż ul. Pszowskiej niedaleko Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim. Prace zostaną umieszczone również w Internecie, gdzie wezmą udział w głosowaniu na najlepsze graffiti. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy. Jedynie osoby poniżej 18 roku życia muszą mieć dodatkowo zgodę rodziców. Nagrody dla zwycięzców będą bardzo atrakcyjne 🙂

Myślisz, że to wydarzenie może stać się imprezą cykliczną i na stałe wpisać się program fundacji? Jesteście młodą organizacją, a taki event sprawi, że więcej osób o Fundacji Kukuryku usłyszy, dzięki czemu Wy będziecie w stanie pomóc większej ilości potrzebującym.

Paul Wodecki: Tak, dokładnie. Jeżeli ta impreza przypadnie ludziom do gustu, a mamy taką głęboką nadzieję, to myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją powtórzyć albo nawet wpisać w cykliczny harmonogram wydarzeń.

Na pewno przypadnie, bo to bardzo barwna inicjatywa, niosąca dobrą ideę. Czy myślicie o organizowaniu w przyszłości podobnych akcji?

Paul Wodecki: W przyszłości planujemy dalej tworzyć podobne wydarzenia mające na celu integrować społeczeństwo oraz uświadamiać je o potrzebach ludzi niepełnosprawnych. Chcemy również propagować ideę wolontariatu, tworzyć różne warsztaty, wyjazdy oraz szkolenia.

Czego Wam, jako organizatorom konkursu, życzyć na koniec?

Paul Wodecki: Na pewno ładnej pogody. To jeden z kluczowych elementów, by całe wydarzenie, które jest organizowane pod gołym niebem, było udane. No i oczywiście dużego zainteresowania wśród mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, bo to wszystko tworzone jest również z myślą o nich 🙂 .

Zapowiada się naprawdę dobra zabawa, więc nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić wszystkich do udziału w konkursie.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Magdalena Janosz

Wszelkie informacje o konkursie znajdziecie klikając w poniższy link:

Rodzinne Graffiti Jam „Budzimy empatię”

Organizator

logo

Partnerzy lokalni
powiat-wodzislawski
zst-wodzislaw-slaski

grafitowo-pl

Projekt realizowany w ramach Programu Fundacji PZU realizowanego we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce

wolontariat-rodzinny

fundacja-pzu

arfp

Patronat medialny
logo_podstawowe[220x97]

naszwodzislaw